Uyku Eğitimi Yöntemleri – Kim West Yöntemi

Uyumayan bebek zor. Çok iyi bilirim çünkü Derin ilk 6 ay uyumadı. Yine uyumadığı bir gece onu beşiğinde tıngır mıngır sallarken aklıma acaba benim gibi uykusuz anneler neler yapmış da bebeklerini uyutmuş düşüncesi takılınca hemen tabletimi alıp araştırma yapmaya koyulmuştum. Aslında bu araştırma bu blogun da temellerini atmış ama o zamanlar bunu bilmiyormuşum :) Neyse o başka konu!

Karşıma SlingoMom‘ın blogu çıkmıştı. Ferber’den, Hogg’dan bahsediyordu. Aman Allah’ım uyku eğitimi diye bir şey mi varmış?!! Yeni bir aydınlanma dönemine girmiştim. Kitapları alıp okudum. Günlerce okudum. Araştırdım. Başarı hikayelerini okuyup motive oldum ve kararımı verdim. İşte tünelin sonundaki ışığı görebiliyordum artık :) Bunun için İrem’e hala duacıyımdır…

Bora’da ise Derin’de yaşadığım tecrübeden yola çıkarak uyku eğitiminin verilebileceği en erken dönem olan 4. ayın sonunda işe başladım. Şşş-pat (Hogg) yöntemi bu aydaki bir bebeğe uygulanabilecek en ılımlı metodlardan bence. Onunla başladım ve sonra Harvey Karpla destekledim. Gel gelelim Bora aşırı dirençliydi ve bu “ılımlı” yöntemler ona işlemiyordu. Ben de aşamalı olarak Ferber’e geçtim ve kendi metodumla karışık olarak uzunca bir süre devam ettim. Bu yazıları bebek bakımı etiketi altında topladım. Oradan okuyabilirsiniz.

Kim West

Şimdi gelelim Kim West metoduna. Kim West bir aile terapisti ve bu yöntemi kendi çocuklarını uyutabilmek için bulup geliştirmiş.

Uygulamaya her zaman olduğu gibi bir rutin belirleyerek başlıyorsunuz ve her zaman her uyku eğitimi metodunda olduğu gibi bebeği kucağınızda, memenizde uyutmadan yatağa koyuyorsunuz. Aa bu arada bu yöntem 6 aydan küçük bebeklere önerilmiyor ki aslında bir çok yöntem 6 aydan önce yapılmasa daha iyi.

Uyku rutini belirlemek için tık tık.

 

Bu yöntemde bebeğin yatağının yanına bir sandalye koyuyorsunuz ve günler ilerledikçe sandalyeyi yataktan uzaklaştırıyorsunuz. Diğer yöntemlere oranla daha uzun süren bir yöntem ve doğrusu bebek ağlamayacak diye bir şey yok! Bebeğin tek iletişim kurma şekli ağlamak ve düzeni azıcık bile değişse bu onu huzursuz eder. Bunun sonucunda da ağlar. Ama bu acı çektiği anlamına gelmez. Yani hiç ağlamasın istiyorsanız uyku eğitimi belki de size uygun değildir…

Kim West nasıl uygulanır:

  • Uyku rutininizi gerçekleştirdikten sonra bebeğiniz uykulu ve rahatlamışken (ama dikkat edin uyurken değil) yatağa yatırıyorsunuz.
  • Yatağın yanındaki sandalyeye oturup bebek uyuyana kadar yanında kalıyorsunuz. Bu sırada beşiğin parmaklıkları arasından bebeğinizi arada sırada okşayabilirsiniz ama elinizi tutarak uyumasına izin vermeyin. Dokunuşlardaki kontrol sizde olmalı.
  • Eğer bebek çok ağlarsa kucağınıza alıp karanlıkta ve kendi odasında sakinleştirdikten sonra tekrar yatırabilirsiniz, tabii uyanıkken.
  • Eğer bebeğiniz ayakta durabiliyorsa kolundan tutup zorla yatırmayın. Yatağına patpatlayarak oraya yatması gerektiğini gösterin ve onu ikna etmeye çalışın.
  • İlk üç gün sandalye yatağın başında bekleyecek ve her uyanmasında oraya oturup bebeğiniz uyuyana kadar yanında kalacaksınız.
  • Üçüncü günün sonunda sandalyeyi biraz daha uzaklaştırıyorsunuz. Ve her üç günde bir sandalyeyi kapıya yaklaştırarak bu yönteme sabır ve istikrarla devam ediyorsunuz.
  • En son üç günde ise koridora çıkıyorsunuz. Çocuğunuz sizi göremeyecek ama sesinizi duyabilecek.

Dediğim gibi bu yöntem biraz uzun sürecek ama bir kaç hafta (4-6 hafta) içinde yavrunuz kendi kendine uyur kıvama gelecek.

Bu yöntem 1 yaşından büyük bebeklere de uygulanabiliyor. Yani Ferber, Hogg ve Karp için geç kalanlar bu yöntemi deneyebilir.

Sevgiler…

 

 

 

 

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.