İki Hamilelik Arasındaki 7 Fark

 

DSC04390

Derin ve ben

Derin’e hamile kaldığımda 25 yaşındaydım. Şimdiki bilgi, birikimimin %1o’una bile sahip değildim. Anneliğe, bebek bakımına dair tek bir sayfa bile okumamıştım. Buna rağmen, henüz adetim gecikmemişken anlamıştım hamile olduğumu!

Kendimde bir tuhaflık seziyordum. Başım dönüyordu. Aşırı hassastım, dokunsan ağlıyordum. Sürekli uyku halim vardı. O zamanlar sigara içiyordum ve sigara içerken bile içimde tarif edemediğim garip bir duygu oluşuyordu.

Tövbeee! Neler oluyordu ki şimdi böyle diye düşünürken çat diye düştü jetonum. Hemen netten hamilelik belirtilerine baktım. Tabii en büyük belirtisi adetin gecikmesiydi ki benimki henüz gecikmemişti. Ama diğer tüm belirtilere sahiptim. Neyse, sonuçta hamileydim işte ve ne yapacağımı nasıl besleneceğimi falan hiç bilmiyordum.

Hemen bir kaç kitap alıp hatim ettim. Nette bir ton yazı okudum. Tamam, artık hazırlıklıydım. Tek eksiğim tecrübeydi!

DSC04319

Derin’e hamileyken

IMG_2487

Bora’ya hamileyken

Bora’da ise gayet rahattım çünkü tecrübeliydim. Bir sonraki hamlenin ne olduğunu biliyordum. Ama buna rağmen Derin’e göre daha sağlıksız bir hamilelik geçirdim.

 

 

 

 

 

İşte iki hamileliğim arasındaki 7 fark:

  • İlk hamileliğimi öğrendiğim andan itibaren beslenmemi düzenlemiştim. İkinci hamileliğimde çok da dengeli beslendiğimi söyleyemem ( aldığım 28 kilodan belli oluyor!)
  • İlk hamileliğimde düzenli yürüyüş yapıyordum, ikincide tek yaptığım egzersiz evdeki merdivenleri çıkmaktı, o da mecburiyetten!
  • İlk hamileliğimde bebeğin hafta hafta gelişimini büyük merak ve heyecanla okurdum, ikincide eğer o hafta neler olup bittiğini hatırlayamıyorsam okudum.
  • ilk hamileliğimde doktor kontrollerinde bebeğin kolunu bacağını doktor yardımıyla görürdüm, ikincide o söylemeden cinsiyetini bile anladım.
  • İlk hamileliğim ilkti, bolca dinlendim. İkincide pek dinlendiğimi hatırlamıyorum
  • İlk hamileliğimde bebeğe klasik müzik ziyafeti çekerdim, ikincide ııhh yok anam dinletmedim valla. Sadece arada bir sufi müzik açtım
  • İlkinde karnımdaki miniğimle sohbet ederdim ikincide pek konuşkan değildim.

Aslında düşünsem neler bulurum kim bilir!

Hamilelik günlüklerimde yazmıştım, acabalarım var, korkularım var diye. Acaba Derin kadar çok sevebilecek miydim? Korkuyordum, ya Bora’yı daha az seversem diye! Ama hepsi boşmuş. Hamileliklerim arasında fark olsa da evlat sevgisi tekmiş. Ne bir fazla, ne bir az.

Sevgiler…

Comments

comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.